جابجایی شیرین

«عکاسِ مسافر» آدمی‌ جستجوگر است که هم کشف می‌کند و هم به ثبت می‌ رساند. درست است که بیشتر آدم‌ها در سفر، عکاسی می‌کنند، اما عکاسی که مسافرت می‌کند «دغدغه‌مند» است. دغدغهء او کشفِ تصویر‌های نابی‌ست که منتظرند تا توسط او ثبت شوند. «عکاسِ مسافر» مدام باید بیندیشد، باید ببیند و باید بنویسد. حتی ثبتِ یک عکس یادگاری در سفر، برای مسافری که «عکاس» است یک «دغدغه» است. 

اتفاقِ جالبی که در سفر با آن مواجه شدم، استقبال خوبِ آدم‌های کشورهای مختلف از این بود که آن‌ها از قالبِ «سوژه» خارج شده،  در نقشِ یک «عکاس» ظاهر شوند و با دوربینِ عکاسیِ خودم، از من و دیگران، عکسِ یادگاری بگیرند. بعضی از این آدم‌ها برای اولین بار بود که یک دوربینِ عکاسی را در دست می‌گرفتند. هیجان و ژست‌های خاص آن‌ها در هنگام عکاسی برای من خیلی جالب بود. این اتفاق، به جز ثبت عکس، موجبِ برقراری یک ارتباط انسانی و دوستانه هم می‌شد. بیشتر این آدم‌ها در حینی که دوربین در دستشان بود و مشغول تنظیم کادر و یافتنِ دکمهء شا‌تر بودند قیافه‌ای بسیار جدی داشتند و بعد از اینکه عکس را به ثبت می‌رساندند فارغ‌البال و آسوده خیال می‌خندیدند و سری به تایید کارشان تکان می‌دادند. این جریان به نظرم یک «جابجاییِ شیرین» بود. عکس‌های ثبت شده در این «جابجایی‌های شیرین» برای من یک مجموعه دوست‌داشتنی و سرشار از خاطره است. 

soltanabadian_02
              عکاس: دِسی دخترِ شش ساله اندونزیایی     مکان : اندونزی – بتم ۲۰۱۲

داود وکیل زاده [ ۲۳ بهمن ۱۳۹۲ ]

بسیار از مطلب شیرین و احساسی شما نسبت به عکاس مسافر لذت بردم
---
پاسخ : از همراهی و لطف شما متشکرم


زهرا [ ۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ]

جابه جایی شیرین ..چه تعبیر زیبایی
مثل همیشه پر ازاحساس
---
پاسخ: ممنونم از همراهی شما


امید سریری [ ۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ]

درود و سپاس.
---
پاسخ : خواهش می‌کنم امید‌جان


آزاده حایری [ ۲۰ بهمن ۱۳۹۲ ]

حالت محمد ادیبی خیلی خوبه :))
داره نشون میده چطور دکمه شاتر رو فشار بده اون دختر عکاسی ظاهرا ناوارد ^_^
---
پاسخ: دقیقا همینطوره، محمد اینقدر پانتومیم اجرا کرد تا بلاخره عکاسِ کوچک دکمه شاتر رو فشار داد. البته یکبار هم دوربین از دستش افتاد که طفلک خیلی هم ترسید


علی محمد [ ۲۰ بهمن ۱۳۹۲ ]

درود
---
پاسخ: درود بر شما


محبت محبی [ ۲۰ بهمن ۱۳۹۲ ]

سپاس از این جابجایی شیرین و تجارب اندک من نیز همراستاست با این مبحث. حتی گاهی عکس ثبت شده توسط این افراد، عکسی دلنشین تر باشد چرا که انرژی خارج از قاب در قاب تاثیر می گذارد.
---
پاسخ: سپاس از همراهیِ شما.کاملا موافقم. حتی عکس‌هایی که با این شیوه به ثبت رسیده اگر محو و کشیده و گاهی تاریک هم باشد به خاطر تداعیِ اتفاقاتِ خوبِ خارج از کادر، با ارزش و به یاد ماندنی‌ست.


sahar [ ۲۰ بهمن ۱۳۹۲ ]

باز مثل همیشه،سرشار ازاحساسات ناب
---
پاسخ : متشکرم


مختار حسین زاده [ ۲۰ بهمن ۱۳۹۲ ]

ارزش عکس یادگاری از هر چیزی بالاتره ...حمید جان عکس هاتو چاپ کن تا برای همیشه خاطراتت در دسترس باشن...
---
پاسخ : مختارِ عزیز، کاملا همینطور است. بخشی از عکس‌های یادگاری سفر را چاپ کرده‌ام و همیشه در مسیر نگاهم هست.