اتاقک عکس Photo Booth


IMG_1660_01

این عکس را به تازگی در آلبوم عکس قدیمی مرحوم دایی بزرگم ( نفر سمت چپ ) دیدم. یک ارتباط صمیمانه با لنز دوربین، بدون حضور عکاس. این عکس داخل  Photo Booth 
در سال ۱۳۳۵ به ثبت رسیده است


digital_retro

اولین Photo Booth سال ۱۹۲۵ در شهر نیویورک افتتاح شد. در این اتاقک کوچک یک صندلی یا نیمکت دو یا یک‌نفره روبروی لنز دوربین خودکار عکاسی قرار دارد و پرده‌ای برای حفظ حریم شخصی روی درِ ورودی حائل درون و بیرون اتاقک است.

1_photoboothdyp_9_and_4_392x1024_00

شخص  مراجعه کننده روی صندلی مقابل لنز دوربین می‌نشست و با انداختن یک سکه ۲۵ سنتی عکسی چاپ شده حاوی ۸ یا ۴ یا یک فریم پرتره سیاه و سفید از دستگاه تحویل می‌گرفت.


956d17e8f02f3c0294e9da1431923540_1

در هنگام ثبت عکس هرکسی به فراخور نیاز و احوالش ژست و حالت خاصی را به خودش می‌گرفت. مرحله چاپ عکس با استفاده از مواد شیمیایی مرطوب حدوداً ده دقیقه به طول می‌انجامید. نتیجه کار معمولا جزو متفاوت ترین عکس‌های شخصی مراجعه کننده می‌شد.


69e1e6365a4e646f3130e37a46d723e5

عدم حضور فردی به عنوان عکاس و خلوتِ ناب دوربین و مشتری باعث به ثبت رسیدن عکس‌هایی عجیب و دیدنی می شد. این اتاقک‌های عکس به تدریج کامل‌تر و پیشرفته تر شد تا جایی که به مشتری حق انتخاب چاپ عکس سیاه و سفید و رنگی را می‌داد.


c4d2ae260d874bd073b23fa81f4c9781

 دیجیتالی شدن فرآیند چاپ باعث تقلیل زمان چاپ از ده دقیقه به ۳۰ ثانیه شد و استقبال از آن حتی با حضور انواع واقسام دوربین‌های عکاسی نه‌تنها کمرنگ نشد بلکه باعث به ثبت‌رسیدن عکس‌هایی خلاقانه و خاص در این فرمت شد. 


731d0c22cb827cd4aea468dc9db4d5cd

حتی در بعضی مراسمات خاص ( مهمانی مراسم اسکار )  استفاده از اتاقک عکس برای ثبت عکس‌های یادگاری میهمانان باب شد.


photo_booth_oscar_party_2016_08


 فرمت‌های مختلفی برای چاپ در این دستگاه قرار داشت از جمله عکس برای گذرنامه که یک عکس در تعداد چهار یا هشت عدد روی کاغذ به چاپ می‌رسید
.

91_the_dad_catch

  Photo Sticker Booth
نوع خاصی از اتاقک‌های عکس است که محبوبیت زیادی در ژاپن، تایوان، کره جنوبی، هنگ کنگ، سنگاپور، مالزی، فیلیپین، چین، ویتنام و تایلند دارد. در این کیوسک‌ها امکان انتخاب گزینه‌های مثل تغییر روشنایی عکس، تغییر پس‌زمینه، ثبت عکس از زوایای مختلف، انتخاب لباس، عینک و حتی کلاه گیس برای مشتریان وجود دارد.


Japanese_Photo_Booth_Editing_1


قبل از به چاپ رسیدن عکس، در صفحه‌ی نمایشگر لمسی موجود در اتاقک امکان افزودن پس زمینه‌های مختلف، نقاشی و نوشتن روی عکس، امضا و ایجاد شکل‌های مختلف روی عکس، ویرایش و تغییر ابعاد و اندازه‌ها وجود دارد
.


sticker


در نهایت، تعداد و اندازه تصاویر برای چاپ انتخاب و بر روی یک کاغذ براق تمام رنگی ۱۵ × ۱۰ سانتی متری چاپ می شوند. برخی از این کیوسک‌ها امکان ارسال عکس‌های آماده را به تلفن‌های همراه مشتریان و یا ارسال در شبکه‌های اجتماعی ( توئیتر، فیس بوک، اینستاگرام و ... ) فراهم می‌کند.


photo_original_00


من اتاقک عکس مدرن و دیجیتال را در استانبول، کوآلالامپور و پکن از نزدیک دیده‌ام. در استانبول یک شرکت تولید کننده محصولات آرایشی یک اتاقک عکاسی دیجیتال را به صورت رایگان در اختیار بازدیدکنندگان قرار داده بود، عکسی که در این دستگاه  به صورت فوری چاپ می‌شد ترکیبی از عکس مشتری به همراه محصولات تولید شده در آن شرکت بود.


IMG_1683_kosari
 عکسی دیگر از مرحوم دایی بزرگم - ۱۳۳۵

اطلاعی از این‌که  Photo Booth در ایران وجود دارد یا نه، ندارم. اما مطمئنم عکسی که دایی‌ام  در این اتاقک گرفته در ایران به ثبت رسیده پس احتمالا نمونه‌های اولیه آن در سال‌های ۱۳۳۵ و بعد در شهر‌های بزرگ وجود داشته است. اما متاسفانه حداقل در دنیای نت نمونه مشابهی که در ایران به ثبت رسیده باشد پیدا نکردم. 


*منابع


Goranin, Näkki (March 7, 2008). "The history of the photobooth". The Daily Telegraph-
"How Photo Booth Technology Has Improved Over the Years"-دانلود فایل صوتی