وقتی که حضور آدم‌ها منحصر به عکس می‌شود تازه شروع دلتنگی‌هاست.
هفت سال است که حضور گرم و آرام پدر را در عکس‌ها جستجو می‌کنم و این مرور دائمی، دلتنگی‌ها را بیشتر و حسرت ازدست دادنش را افزون‌تر می‌کند.
امان از این عکس‌ها وقتی که هرکدام تصویری به جا مانده از خاطره‌های شیرین و دور از دسترس‌اند.
امان از این عکس‌ها وقتی هیچ راهی برای ورود به دنیای کاغذی آن‌ها نیست.
امان از این عکس‌ها وقتی که نگاه کردنشان چشم را مرطوب می‌کند و دل را می‌لرزاند.
پدر در عکس‌ها هست و نیست. در تماشا هست و در آغوش نیست.
در نگاه هست و در اتاقش نیست.
در عکس هست و در ...
عکس‌های پدر موسیقی زیبا و غمگینی دارد. آهنگی‌ از دور‌های دور


soltanabadian_1396_b

من درون همین عکس‌ها جا مانده‌ام.
در یک بعد از ظهر زمستانی، کنار بخاری نفتیِ همیشه روشن، کنار پدر که حضورش گرمتر از بخاریِ همیشه روشن است. همه دورِ هم، همه توی یک خانه، خانه‌ی پدری.
در منطقه‌ی گرم و امنی نشسته‌ام که به دست آوردنش بعد از حضورِ سنگین برادران بزرگتر، سال‌ها طول کشیده است.
من، برای همیشه آنجا نشسته‌ام.
درون همین عکس دست پدرم را می‌گیرم، می‌بوسم و می‌گویم:
روزت مبارک باباجانم، حضورت آرامش است. خیلی دوستت دارم


بنارس (واراناسی) شهریست در ایالت اوتارپرادش هند _ در مسیر بین دهلی و کلکته _ که به خاطر همجواری‌اش با رود گنگ* و اجرای مراسمات مختلف مذهبی و آیینی تقدس ویژه‌ای در بین هندوها دارد. شهری که حزین لاهیجی* برایش اینچنین می‌سراید:
از بنارس نروم، معبد عام است اینجا
هر برهمن پسری چَندَر و رام است اینجا


با اینکه چند سال از سفرم به این شهر می‌گذرد اما هنوز تصویر‌ها و صداهای متنوع و غریبش در ذهنم باقی مانده و گاهی در خواب سـفری دوباره به آن‌جا دارم. تصوری که از برزخ در ذهنـــم بود در این شهر برایم به منصه ظهور رسید و در دنیای حقیقی تصویر‌هایی دیدم که شاید دیدنش فقط در خواب و کابوس میسر می‌بود. 

«  بوی گوشت و پوستِ سوخته در هوای دودآلود و صدای توامان ورد و موسیقی اولین لحظات آشنایی من با واراناسی را پر می‌کند. ازدحام رنگارنگ آدم‌ها و حیوانات که مثل خانواده‌ای شلوغ در هم می لولند و کوچه‌هایی که هر کدامشان با پله‌هایی پهن به رود گنگ ختم می‌شوند. روشنایی روز به تاریکی و من به گنگ نزدیک‌تر می‌شویم و همزمان توده‌های بزرگی از هیزم در مسیر سربرمی آورند و دود‌‌هایی سیاه و سفید از پسشان سرک می‌کشند. بعد از خم اولین کوچه به نمای وسیعی از رود گنگ و حاشیه‌ی پرحاشیه‌اش می‌رسم. تود‌ه‌های فراوانی از هیزمِ در حال سوختن و آدم‌ها و صداها و بوهای درهم پیچیده. در نگاه اول متوجه اتفاقاتی که در حال رخ دادن است نمی‌شوم  اما لحظاتی که می‌گذرد  متوجه می‌شوم این یک مراسم مرده‌سوزیست. بازماندگانی که ایستاده در کنار هیمه‌ی آتش نظاره‌گر سوختن عزیزِ از دست رفته‌اند و آتشی که جسد متوفی را در خود فرو می‌برد و تغییر و تحولات چندش‌آور جسد که تماشایش برای آن‌ها انگار یک اتفاق معمولی و روزمره است. اطراف من بیشتر از ده‌ها توده هیزم در حال سوختن و امحاء جسد است و در کنارشان رود گنگ آرام و بی‌تفاوت می‌خرامد و کمی آن‌طرف‌تر جمعی به سرود و رقص مشغول و جمعی دیگر تن به آب زده و غسل می‌کنند. جسد‌هایی در میانه رود به آب سپرده می‌شود و آن‌سو تر جمعی از آبِ مقدس برای تطهیر روح و تن، جرعه جرعه می‌نوشند. » (۱)


خوانده بودم هندوها عقیده دارند که اگر خاکستر پیکری در ساحل غربی دریای گنگ پراکنده شود، روح این پیکر حتما «موکشه*» یا «نیروانه» را دریافت خواهد کرداما برای آزادی روح، در گام نخست جسد باید سوزانده شود. شنیدم که روزانه حدود ۳۰۰ جسد در بنارس به آتش کشیده می‌شوند تا خاکسترشان در رود مقدس گنگ پراکنده شود.


 «  به دلایلی موفق به عکاسی در بنارس نمی‌شوم و البته باورم این است که عکس‌ها راویان خوبی برای به تصویر کشیدن فضایی که من بودنِ در آن را تجربه کردم نخواهند بود. در قسمتی که مراسم مرده‌سوزی برگزار می‌شود عکاسی و فیلمبرداری ممنوع است و این ممنوعیت با قوانین سخت و جریمه‌های سنگین به شدت کنترل می‌شود. با این وجود درمیانه‌ی همان بهت و حیرتی که در آن فضا دارم، دوربین کامپکتی که دور گردنم آویزان است را روشن می‌کنم و بدون توجه به تنظیمات و فوکوس و ... ویدئوی کوتاهی ضبط می‌کنم. » (۲)
حالا که به این ویدئو نگاه می‌کنم با اینکه هیچ چیز در آن دیده نمی‌شود اما حسی که به من منتقل می‌کند همان حال‌و هواییست که در هنگام بودن در آن‌جا داشتم.*توضیحات:

- پاراگراف (۱) و (۲) :  
بخش‌هایی از دفترخاطرات من در سفر به کشور هند با دوچرخه


- حزین لاهیجی : دانشمند و جهانگرد اصفهانی و همچنین از آخرین شاعران بزرگ سبک هندی است. از آثار او می‌توان به تذکره شعرا، دیوان اشعار، صفیر دل و حدیقه ثانی در برابر حدیقه سنایی و تذکارات العاشقین در برابر لیلی و مجنون اشاره کرد. حزین لاهیجی در سال ۱۱۴۶قمری به هند رفت و در سال ۱۱۸۱قمری در حدود هفتاد و هشت سالگی در بنارس درگذشت و در همان شهر دفن شد

- رود گنگ: مقدس ترین رود هند است. الهه گانگا این رود را نگهبانی می‌کند. گنگ از هیمالیا سرچشمه می‌گیرد و از شهرهایی مثل بنارس، هردوار، الله آباد، وراندابن و…می‌گذرد. بر طبق افسانه‌ها گنگ از پای ویشنو Vishnu (خدای نگهدارنده زندگی در زمین) جاری شده و پس از گذشتن از گیسوان شیوا Shiva(خدای فنا و نابودی) به زمین می‌رسد. هندوان معتقدند که غسل در گنگ، گناهان کبیره را می‌شوید و اصولاً غسل در رودهای مقدس به هنگام کسوف و خسوف واجب است. آنها همچنین خاکستر و استخوانهای نیم سوختهٔ مردگان خود را با مراسمی خاص در آب گنگ می‌ریزند.

- موکشه:  چرخه‌شکنی یا موکشه یکی از مفاهیم و اعتقادات پیروان ادیانی مثل هندو و بوداست که به رهایی از چرخه زایش‌های دوباره «سَمساره» اشاره دارد. به باور این ادیان چرخه‌شکنی از راه جدایی از حس «من‌بودگی» و یکی شدن یا جذب شدن در هستی والاتر قابل دستیابی است و این ادیان، هستی بالاتر را، یک هستی توصیف‌ناشدنی، بدون صفت و ابعاد و بدون مکان و زمان می‌دانند* بخارای شریف 

Bokhara
« نقشه مسیر بین سمرقند و بخارا که با دوچرخه در دو روز طی می شود »

از سمرقند تا بخارا حدود ۳۰۰ کیلومتر فاصله است و این برای مسافری که مرکبش دوچرخه است دو روز رکاب زدن را می‌طلبد و یک شب بیتوته کردن در مسیر.


sOLTANABADIAN_bOKHARA_2961
« در جاده‌ی مابین سمرقند و بخارا / ازبکستان - عکس : حمید سلطان آبادیان »

روز اول بعد از ۱۴۰ کیلومتر رکاب‌زدن در جاده ای خلوت و مسیری چشم‌نواز به روستایی رسیده و شب را مهمان خانه‌ی یکی از روستاییان مهربان شدیم.


Soltanabadian_IMG_3024
« نان سنتی بخارا که در تنور گِلی پخته می‌شود / ازبکستان - عکس : حمید سلطان آبادیان»

در این منطقه رسم میزبانی بر این است که قرصی از نان را به چهار تکه تقسیم می‌کنند و به اصطلاح خودشان نان را می‌شکنند و در جلوی مهمان قرار داده و در کنارش پیاله‌ای از چای سبز گذاشته و او را دعوت به صرف نان و چای می‌کنند. از چای سیاه خبری نیست و چای مورد مصرف چای سبز بدون قند و شکر است.


Soltanabadian_7828
« قوری و پیاله مخصوص صرف چای در بخارا / ازبکستان - عکس : حمید سلطان آبادیان »

 پیاله‌هایی که در آن چای صرف می‌شود سفال لعاب داده شده است که با طرح‌های دلنشین و رنگ‌هایی چشم‌نواز با دست رنگ آمیزی شده‌اند و عقیده مردم بر آن است که نگاه کردن به این رنگ‌ها و طرح و نقش‌ها بر نور چشم می‌افزاید. 

Soltanabadian_IMG_7840
« تندیس‌های کوچک  ـ سوغات محبوب سمرقند و بخارا / عکس : حمید سلطان آبادیان »


بعد از این پیش‌پذیراییِ ساده نوبت غذای اصلی می‌رسد که همانا چیزی به جز آش‌پلو نیست و صد‌البته که هر چه چرب‌تر و پرگوشت و دنبه تر باشد یعنی مهمان عزیز‌تر است. برای من یک وعده خوردن این غذا برای تمام روز یا حتی بیشتر کافیست ولی نمی‌دانم چطور خودشان از این غذا سیر نمی‌شوند و مدام گرد آن می‌چرخند.

Soltanabadian_IMG_7797
« منار کلان - بخارا / ازبکستان - عکس : حمید سلطان آبادیان »

صبح روز بعد جاده آماده است و بخارا در انتظار. در مسیر انبوهی از درختان بادام را میبینم و همین وسوسه‌ام می‌کند لختی توقف کرده و از این برکت حاشیه جاده استفاده کنم. حدود یکساعت در درخت‌ز‌ار بادام می‌چرخم و در خلوت و سکوت بی‌نظیر و دل‌انگیزش که گاهی با صدای پرندگانی از دور دست می‌شکند بادام جمع می‌کنم. شوقم برای جمع کردن بادام بیش از خوردن آن است. 
بعد از جمع کردن مقدار زیادی بادام زیر درختی پر شاخ و برگ می‌نشینم و پوست اولین بادام را می‌شکنم، مغز بادام بسیار تلخ است. در دل می‌گویم شاید این یکی ناجنس و ناجور است ولی زهی خیال باطل چرا که دومی و سومی و چندمی هم همان‌طور تلخ و گزنده است. تازه می‌فهمم که این درخت‌های یله در کنار جاده با آن‌همه شاخ و برگ و بادام‌های ریخته و نریخته‌شان وحشی هستند و بادام‌هایشان تلخ است. پس یکساعت و اندی بیهوده تلاش کردم . بادام‌هایی که جمع کرده‌ام با پوزخند تلخی از لای پوست سبز رویینشان به من نگاه می‌کنند. این هم تجربه‌ای است افزون بر تجربه‌های تلخ و شیرینِ دیگر.


Soltanabadian_IMG_3096
« بخارا / ازبکستان - عکس : حمید سلطان آبادیان »


بعد‌از‌ظهر برج و باروی بخارا از دور دیده می‌شود. بخارای شریف، شهری که چون نگینی در تاریخ جاده ابریشم می‌درخشد. بُخارا (به ازبکی: Buxoro) پنجمین شهر بزرگ ازبکستان و مرکز استان بخارا است. درباره‌ی نام بخارا نظرها متفاوت است. بعضی برآنند که بخارا به معنای پرستش‌گاه است که در زبان سنسکریت به صورت «ویهارا» آمده‌است. این شهر ۲۵۰۰ سال قدمت دارد و اکثریت مردم آن به زبان فارسی‌ ـ تاجیکی سخن می‌گویند.
« این شهر در دوره اسماعیل سامانی در قرن سوم هجری پایتخت سرزمینی که امروز ازبکستان نامیده می شود، شد.از اواسط قرن ۱۰ تا پایان قرن دهم هجری، اسلام بعنوان مهمترین دین در این منطقه شناخته می‌شد و شهر‌های بخارا و سمرقند از قرن سه هجری به بعد بعنوان دو مرکز مهم تدریس علوم اسلامی بودند. به همین دلیل هنوز هم بخارا را "بخارای شریف" می‌نامند.» (۱)

Soltanabadian_IMG_7757
« منطقه بالا‌حوض در مرکز شهر بخارا / ازبکستان - عکس : حمید سلطان آبادیان »

ابوسعیدابوالخیر در خصوص این شهر می‌سراید :
باد که از سوی بخارا به من آید           با بوی گل و مشک و نسیم سمن آید


Soltanabadian__IMG_7806
« مدرسه خان - بخارا / ازبکستان - عکس : حمید سلطان آبادیان »

اینجا نیز مانند سمرقند فضایی تاریخی و نمایی اساطیری دارد و هر کوچه و برزن و هر دیوار و در اثریست از هنر گذشتگانِ پارسی زبان و هنرمندان بی نشان. 
جا و مکان برای اتراق فراوان است. بعضی از اهالی شهر خانه‌های قدیمی خود را تبدیل به اقامتگاه مسافران کرده و از این طریق کسب درآمد می‌کنند. قیمت‌‌ها متغیر است از شبی ده‌دلار با صبحانه آغاز و تا قیمت‌های کلان ادامه می‌یابد. 

Soltanabadian_IMG_7855
« مدینه‌خانم، فروشنده کلاه پوستی - بخارا / ازبکستان - عکس : حمید سلطان آبادیان »

زبان شیرین فارسی ـ تاجیکی، باعث میشود بیشتر از اینکه عکس بگیرم با مردم همکلام شوم و از شنیدن واژه‌های نغزی که در گفتمان با آن‌ها می‌شنوم حظ ببرم. مردم بخارا با طماءنینه و مکثِ دلنشینی در بین واژه‌ها سخن می‌گویند و انگار خودشان نیز می‌خواهند لذت کامل را از بیان کلمات زیبا و اصیلی که حافظ آن‌ها بوده  و رامشان کرده‌اند ببرند.

Soltanabadian_IMG_3078
« مقبره اسماعیل سامانی - بخارا / ازبکستان - عکس : حمید سلطان آبادیان »

از دیدنی‌های بخارای شریف می‌توان به مقبره « اسماعیل سامانی»(۲)،  مقبره چهار‌منار ، مدرسه خان، مدرسه میرعرب، منار کلان، بالاحوض و مجموعه‌ای از مساجد و مدارس قدیمی و تاریخی دیگر اشاره کرد. هر کدام از این بنا‌ها حاوی حس و حالی آشنا و دل‌پذیر است و در آن‌ها هیچ حس غریبگی برای من وجود ندارد. انگار که به گذشته‌های خودم سفر کرده‌ام و در تاریخی که خود نیز نقشی در آن داشته‌ام حضور دارم. 


Soltanabadian_IMG_7871
« مراسم نماز جماعت در مسجد جامع بزرگ بخارا / ازبکستان - عکس : حمید سلطان آبادیان»

روستای افشانه محل تولد حکیم ابوعلی سینا در نزدیکی بخاراست. به خانه و زادگاه حکیم می‌روم و از موزه و دانشگاه بزرگی که در نزدیکی این روستاست و به نام ابوعلی سینا نامگذاری شده بازدید می‌کنم. ازبک‌ها اعتقاد دارند ابن‌سینا دانشمندی ازبک است و ربطی به ایران ندارد اما جالب اینجاست که در موزه ابوعلی‌سینا تمام کتاب‌ها به زبان فارسی و یا عربی نوشته شده و آن‌ها توانایی خواندن این کتاب‌ها را ندارند. 

28
« مدرسه میر عرب - بخارا / ازبکستان - عکس : حمید سلطان آبادیان »

نمی‌دانم، شاید یکی از علت‌های خواهرخواندگی بخارای شریف با همدان همین وجه اشتراک در زادگاه و مدفن ابن سینا باشد و تلاش این دو شهر برای منسوب کردن این مرد به خود که صد البته شواهد و قرائن حاکی از آن است که ابن‌سینا شاعر، فیلسوف و پزشکی ایرانی است. 


Soltanabadian_IMG_7904
« مدرسه چهار‌منار - بخارای شریف/ ازبکستان - عکس: حمید سلطان آبادیان»

بخش زیادی از رود جیحون( آمودریا) (۳)  نیز 
از بخارا عبور می‌کند و همین بهانه‌ای شده که رودکی(۴) شاعر شیرین سخن پارسی، در یکی از اشعار خود اشاره‌ای به آن کند:

 

بوی جوی مولیان آید همی
یاد یار مهربان آید همی

ریگ آموی و درشتی راه او
زیر پایم پرنیان آید همی

آب جیحون از نشاط روی دوست
خنگ ما را تا میان آید همی

ای بخارا شاد باش و دیر زی
میر زی تو شادمان آید همی

میر ماه است و بخارا آسمان
ماه سوی آسمان آید همی

میر سرو است و بخارا بوستان
سرو سوی بوستان آید همی 


Prokudin_Gorskii_19
« امیر عالم خان، آخرین امیر بخارا »

« علت سرودن این شعر را چنین نوشته‌اند که نصر بن احمد سامانی در زمستان در بخارا اقامت می‌کرد و در تابستان به سمرقند یا به شهری از شهرهای خراسان می‌رفت. در سالی که به هرات رفته بود، بهار و تابستان را در آنجا گذرانید و به جهت خوشی هوا و فراوانی نعمتها، پاییز و زمستان نیز در آنجا ماند و بدین سان اقامت او چهار سال طول کشید. سران و بزرگان که از اقامت دراز و دوری از خانواده دلتنگ شده بودند نزد رودکی آمدند و از او خواستند تا کاری کند که امیر به بخارا بازگردد. رودکی این شعر را سرود و آنگاه در مجلس امیر حاضر شد و در پرده‌ی عشاق آغاز به خواندن کرد. چون به بیت «میر سرو است و بخارا …» رسید امیر چنان به هیجان آمد که بی کفش و جامه‌ی سفر بر اسب نشست و رو به بخارا نهاد و تا آنجا هیچ توقفی نکرد. »(۵)

Soltanabadian_IMG_3108
« ارگ بزرگ بخارا - ازبکستان / عکس : حمید سلطان آبادیان »

دو شهر تاریخی و دیدنی خوارزم و خیوه نیز در نزدیکی بخارا قرار دارند که متاسفانه به خاطر ذیق وقت امکان رفتن به آن‌جا مقدور نشد. 


*چند نکته :
- اماکن زیادی در سمرقند، بخارا و بخصوص تاشکند وجود دارد که عکاسی از آن‌ها ممنوع است و در صورت ثبت عکس از این اماکن توقیف دوربین و انتقال عکاس به مراکز بازجویی و دردسر‌های فراوان را به دنبال خواهد داشت.
- روادید ازبکستان برای ما ایرانی‌ها با دردسر و به سختی صادر می‌شود و اگر با تور سفر نمی‌کنید آماده عبور از هفت‌خوان رستم باشید. البته سفر با تور هم بسیار گران تمام می‌شود و فرصت چندانی هم برای تماشا و عکاسی نیست. به عنوان مثال یک سفر هشت روزه به تاشکند، سمرقند، بخارا و خیوه و خوارزم همراه با اقامت در هتل حدود پنج تا  هشت میلیون تومان هزینه دارد.
- به همراه داشتن لنز‌های مناسب برای عکاسی معماری در این سفر توصیه می‌شود.
- مسافرین باید بعد از ورود به کشور ازبکستان حداقل ظرف مدت ۷۲ ساعت مکان اقامت خود را به پلیس محلی و یا نمایند‌گی های وزارت کشور اطلاع دهند.
هزینه روادید این کشور برای اتباع جمهوری اسلامی ایران به ترتیب ذیل می باشد:
روادید ۷ روزه ۵۵ دلار
روادید ۱۵ روزه ۶۵ دلار
روادید ۳۰ روزه ۷۵ دلار

 

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 
توضیحات و منابع :
۱- کتاب چهارسال در سرزمین تیمور،خاطرات سفیر ایران در ازبکستان،محسن پاک آیین،انتشارات فرهنگ سبز،تهران،۱۹۸۹
۲-اسماعیل سامانی بنیانگذار دودمان سامانیان بود. وی شهر بخارا را به پایتختی برگزید و به زبان و فرهنگ ادبیات فارسی دلبستگی بسیار داشت و  رودکی سروده‌هایی در ستایش از وی دارد.
۳- رودخانه آمو یا جیحون پرآب‌ترین رود آسیای میانه است. آمودریا از کوه‌های پامیر سرچشمه گرفته و حدود ۱۱۲۶ کیلومتر از آن در قسمت مرزهای شمالی افغانستان با تاجیکستان، ازبکستان و ترکمنستان جاری است. این رود به طور تاریخی در حدود یا سرحد سرزمین باستانی ایران قرار داشته و در آثار اساطیری نیز مرز ایران و توران به شمار می‌رود.
۴- 
رودکی و مشهور به استاد شاعران نخستین شاعر مشهور پارسی‌سرای حوزه‌ی تمدن ایرانی در دوره‌ی سامانی در سده‌ی چهارم هجری قمری و استاد شاعران این قرن در ایران است. در اشعار رودکی با باور به ناپایداری و بی‌وفایی جهان، اندیشه غنیمت‌شمردن فرصت، شادی و شادخواری روبه‌رو می‌شویم.
۵- کتاب گزیده‌ی اشعار رودکی - دکتر جعفر شعار و دکتر حسن انوری، نشر علم ۱۳۷۳، ص ۶۹


* لینک مطالب مرتبط :
- سفر به سمرقند و بخارا - بخش اول ( سمرقند )

صفحه 3 از 12
صفحه قبلی |<< << < ... 2  [3]  4  ... > >> >>| صفحه بعدی